მთავარიაქტუალური თემებიგიორგი ვაშაძე: "პოლიციელები არა მხოლოდ შეინარჩუნებენ სამსახურებს, არამედ...
გიორგი ვაშაძე: “პოლიციელები არა მხოლოდ შეინარჩუნებენ სამსახურებს, არამედ მათი მინიმალური ხელფასი 2000 ლარი გახდება”
სამართალდამცავი ორგანოების რეფორმირებასთან დაკავშირებით გაერთიანებული ოპოზიციის “ძალა ერთობაშია”-ს მიერ მომზადებული კონცეფციის საზოგადოებისათვის წარდგენის შემდეგ გაჩენილ კითხვებთან დაკავშირებით გარმარტებებს აკეთებს გრიგოლ ვაშაძის საარჩევნო შტაბის ხელმძღვანელი, გიორგი ვაშაძე:
უკიდურესად მძიმე მდგომარეობაში მყოფი „ქართული ოცნება“ დეზინფორმაციის გავრცელების ხრიკებს მიმართავს. ამჯერად, პოლიციელებში ისინი ავრცელებენ ინფორმაციას, თითქოს ვინმე მათი სამსახურებიდან გათავისუფლებას აპირებს. პოლიციას ჰქონდა ძალიან მაღალი საზოგადოებრივი ნდობა და ის თავისი მუნდირით ამაყობდა. თუ ვინმემ შეურაცხყო საქართველოს პოლიცია, ეს „ქართული ოცნებაა“.
სწორედ ამიტომ ჩვენ მიერ შემოთავაზებული კომპლექსური და სისტემური რეფორმა გულისხმობს:
1. მექანიზმის შექმნას, რომელიც პოლიციის სრული დეპოლიტიზირების გარანტიას მოგვცემს, რომ ვეღარავინ, შეძლოს მათთვის უკანონო და პოლიტიკური დავალებების მიცემა. ვერასდროს მოაჯდება თავზე არაპროფესიონალი და პოლიტიკურად მოტივირებული შინაგან საქმეთა მინისტრი/მოადგილეები.
2. პერსონალურ გარანტიას ყველა პოლიციელისთვის, რომ არა მხოლოდ შეინარჩუნებენ სამსახურებს, არამედ მათი მინიმალური ხელფასი 2000 ლარი გახდება. თითოეულ მათგანს ექნება კარიერული განვითარების საშუალება და მაღალი სოციალური გარანტიების სისტემა.
3. ჩამოყალიბდება ორი მაღალი დამოუკიდებლობის მქონე სამსახური – ეროვნული პოლიციისა და პატრულის ერთიანი სამსახური და დამოუკიდებელი საგამოძიებო ბიურო.
კიდევ ერთხელ გვინდა ხაზგასმით აღვნიშნოთ, რომ არავინ აუქმებს შინაგან საქმეთა ორგანოებს”.
შეგახსენებთ, რომ ა.წ. 16 ოქტომბერს, მოწვეულ ექსპერტებსა და სტუმრებს სამართალდამცავი ორგანოების რეფორმირების პროექტი წარუდგინა გაერთიანებულმა ოპოზიციამ “ძალა ერთობაშია”. არაერთ სიახლესთან ერთად, წარმოდგენილი კონცეფციის თანახმად, იქმნება ორი ახალი სტრუქტურული დანაყოფი – “გამოძიების ფედერალური ბიურო” და “პატრულის ეროვნული სამსახური“.