შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტის დამფუძნებელმა გიული ალასანიამ ბათუმში, შეჩერებულ პროექტებთან დაკავშირებით გამართულ ბრიფინგზე გაიხსენა, რომ წინა ხელისუფლებას ჩაფიქრებული ჰქონდა ბათუმის გადაქცევა განათლების ცენტრად:
“რამდენადაც მახსოვს, ბათუმი ჩაფიქრებული იყო, როგორც განათლების ცენტრი. მას შემდეგ წლები გავიდა და დღეს ვხედავთ აქ კაზინოს.
მაგონდება რომ წლების წინ ერთი ამერიკელი ქალბატონი იჯდა და უყურებდა ამ შენობას და ჩემმა მეგობარმა ჰკითხა: “რაო, მოგწონთ?” და მან უპასუხა: “მსგავსი სილამაზის შენობა მე არ მინახავს!“.
სამწუხაროა, რომ ახლა ასეთ ცვლილებას ვუყურებთ, მაგრამ მე ძალიან დიდი იმედით ვუყურებ მომავალს, იმედით ვუყურებ 26 ოქტომბრის არჩევნებს, დარწმუნებული ვარ, ის შეცვლის არსებულ მდგომარეობას, ისევ დავდგებით ფეხზე და გავაგრძელებთ შენებას“, – განაცხადა ბრიფინგზე შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტის დამფუძნებელმა გიული ალასანიამ.