მთავარიპოზიცია და შეფასებებიპასუხისმგებლობა უნდა მოვთხოვოთ იმ ქაჯებს, ვინც ეს ძალადობა...
პასუხისმგებლობა უნდა მოვთხოვოთ იმ ქაჯებს, ვინც ეს ძალადობა წამოიწყო – ზაქარია ქუცნაშვილი
ზაქარია ქუცნაშვილი დუმილს არღვევს, საუბრობს 20-21 ივნისის მოვლენებზე და პასუხისმგებლობა მოხდართან დაკავშირებით აქციის მონაწილეებსა და ოპოზიციას დააკისრა:
ჩავთვალოთ, რომ ეს შეცდომა იყო მოსახლეობის გაღიზიანების მიზეზი, რომ ჩავთვალოთ. ეს მიზეზი დილის 12 საათზე ამოწურული იყო. აქედან გამომდინარე, როცა შენ პარლამენტზე შტურმს ღამის 10 საათზე იწყებ, როცა დელეგაცია საქართველოში საერთოდ არ იმყოფება, მაშინ ეს არის საბაბი და არა მიზეზი.
როცა ირაკლი კობახიძემ გამოაცხადა მზაობა გადადგომის თაობაზე, მე ვერ დავტოვებდი მის გადაწყვეტილებას ადამიანური სოლიდარობის გარეშე, აქედან გამომდინარე, მე დავთმე ხალხის მოცემული მანდატი, მაგრამ არ ვაპირებ დავთმო სიმართლე“, – განაცხადა ზაქარია ქუცნაშვილმა.
“ქართული ოცნების” წევრმა მომხდარში აქციის მონაწილეების ბრალეულობაც დაინახა და მათ ქმედებას ქაჯობა უწოდა. ყოფილი დეპუტატი კრიტიკული იყო მედიის მიმართაც:
ის, რაც 20 ივნისს მოხდა, იყო ქაჯობა.
დილის 12 საათზე ინციდენტი ამოწურული იყო, ღამის 10 საათზე პარლამენტის შტურმი რატომ იყო საჭირო?! ეს იყო საბაბი ოპოზიციის ხელში, რევოლუციური გზით, როგორც ეს გააკეთეს მიშა სააკაშვილის დროს ძალაუფლების ხელში ჩასაგდებად, – ხელისუფლების პარალიზება.
პასუხისმგებლობა უნდა მოვთხოვოთ იმ ქაჯებს, ვინც ეს ძალადობა წამოიწყო.
ქვეყანა არის 26 წელია ამ ორგანიზაციის წევრი და ქვეყანა არის დამფუძნებელი ამ ორგანიზაციის. ქაჯობაა აბაა რაა, როცა ქვეყანა ხარ დამფუძნებელი წევრი და იმ ორგანიზაციის მთავარი სხდომის ჩატარებას მიიჩნევ შეცდომად.
ასამბლეის ჩატარება, რომელიც არის ერთადერთი ინსტრუმენტი ჩვენი ეროვნული ინტერესების განხორციელების, რადგანაც დიპლომატიის ინსტრუმენტების გარდა ურთიერთობის სხვა ფორმა არ გვაქვს.
აი ეს მატყუარა მედიის წარმომადგენლები ტირაჟირებდნენ  მხოლოდ ერთ რამეს, რომ ჩამოსული იყო რუსი დეპუტატი და არა ასამბლეის პრეზიდენტი, ტირაჟირებდნენ იმას, რომ ვითომ ნაომარი ჰქონდა საქართველოს წინააღმდეგ და ერთი ფაქტი ვერ დადეს“, – აღნიშნავს ყოფილი დეპუტატი.