მთავარიკანონი და სამართალი"სასამართლო არა მხოლოდ საშინელი დავალებების შემსრულებელია, არამედ მას...
საპროტესტო აქციებზე დაკავებულთა სასამართლო პროცესზე ბრალდებულების მშობლების, ახლობლების დასწრებაზე მოსამართლის უართან დაკავშირებით მწვავე, მძიმე შეფასებებს აკეთებს ჟურნალისტი ვახო სანაია:
მარტივად თუ ვიტყვით, ამ მოსამართლის დედა მოვ*ყან, მაგრამ საქმე გაცილებით ტრაგიკულადაა. სასამართლო არა მხოლოდ საშინელი დავალებების შემსრულებელია, არამედ მას სული აქვს ამოცლილი. არა მხოლოდ მორჩილი, არამედ სადისტი მოსამართლეები გვყავს“, – წერს ფეისბუქის პირად გვერდზე ვახო სანაია და იქვე აქვეყნებს გამოცემა “ბათუმელების” მიერ გამოქვეყნებულ ინფორმაციას სასამართლო პროცესთან დაკავშირებით.
🛑 ადვოკატმა რევაზ აჭარაძემ მოსამართლეს სთხოვა, გამონაკლისის სახით დარბაზში შემოეშვათ ირაკლი ქერაშვილის დედა. მან განმარტა, რომ ის ემიგრაციაშია, ცოტა ხნით არის ჩამოსული და ამ საღამოს მიფრინავს. შესაბამისად, მას შვილის ნახვის საშუალება ციხეში, პაემნის ფორმატშიც არა აქვს. ადვოკატმა თქვა, რომ შეუძლია, წარადგინოს ფრენის ბილეთიც.
📌 როგორც სხვა ადვოკატებმა, ისე ბრალდებულებმა განაცხადეს, რომ მათ არ ექნებოდათ პრობლემა, მოსამართლეს დაეშვა გამონაკლისი. თხოვნას დათანხმდნენ პროკურორებიც. მოსამართლე ირაკლი შვანგირაძემ განაცხადა, რომ წესი ყველასთვის ერთია და გამონაკლისს ვერ დაუშვებდა.
🟢 ბრალდებულებს შორის გაჩნდა ინიციატივა, რომ ქერაშვლის დედა დარბაზში ლიმიტირებული დროით შეეშვათ. ასევე გამოეცხადებინათ შესვენება და ამ დროს შემოსულიყო დედა დარბაზში. მოსამართლემ ყველა შესაძლო ალტერნატივა უარყო და საკითხზე მსჯელობა შეწყვიტა.