მთავარილარის კურსილარის კურსი სხვადასხვა უცხოურ ვალუტასთან მიმართებაში 29-31 მარტის...
ლარის კურსი სხვადასხვა უცხოურ ვალუტასთან მიმართებაში 29-31 მარტის პერიოდისთვის
28 მარტს ბანკთაშორისი ვაჭრობის შედეგად, საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა ლარის ახალი კურსი დაადგინა უცხოურ ვალუტებთან მიმართებაში, რომელიც ძალაში იქნება 29 მარტიდან 3 დღის განმავლობაში.
მარტი, ცალკეულ უცხოურ ვალუტასთან მიმართებაში, ლარის კურსის რყევებით გამოირჩეოდა, რიგ შემთხვევაში საგრძნობი ცვლილებით, რაც გასულ კვირაშიც გაგრძელდა, რიგ შემთხვევაში, გამყარებისა და სტაბილიზაციის ნიშნებით.
აშშ დოლართან მიმართებაში, ბოლო კვირის 5 ვაჭრობის შედეგად განისაზღვრა შემდეგი კურსი კონკრეტული დღეებისთვის:
25 მარტი – 2.7815;
26 მარტი – 2.7794;
27 მარტი – 2.7739;
28 მარტი – 2.7712
.
ლარი ბოლო ვაჭრობაზეც გამყარდა, 0.0039 ლარით  და 1 აშშ დოლარი 29 მარტიდან 3 დღის განმავლობაში 2.7673 ლარი ეღირება.
მარტი, ევროსთან მიმართებაში, ლარის დინამიური გაუფასურებით დაიწყო, თვის შუა რიცხვებში შედარებით დასტაბილურდა, ხოლო ბოლო ვაჭრობებზე სახეზე იყო გამყარების დინამიკაც. კერძოდ ბოლო კვირის 5 ვაჭრობის შედეგად შემდეგი კურსი განისაზღვრა კონკრეტული დღეებისთვის და 1 ევრო ღირდა:
25 მარტი – 3.0182;
26 მარტი – 3.0062;
27 მარტი – 2.9928;
28 მარტი – 2.9865
ევროსთან მიმართებაში, ეროვნული ვალუტა ბოლო ვაჭრობაზეც გამყარდა, 0.0047 ლარით და 29 მარტიდან 3 დღის განმავლობაში 1 ევრო უკვე 2.9818 ლარი ეღირება.
პრაქტიკულად ანალოგიური სიტუაციები იყო სხვა ქვეყნების ვალუტებთან მიმართებაშიც. კერძოდ, ცალკეულ ვალუტასთან მიმართებაში, ლარის შემდეგი კურსი დაფიქსირდა (წინა ვაჭრობის კურსთან შედარებით), რაც იქნება 29 მარტიდან 3 დღის განმავლობაში:
1 დიდი ბრიტანეთის გირვანქა სტერლინგი – 3.5814 ლარი (გამყარდა 0.0004 ლარით);
1 თურქული ლირა – 0.0728 ლარი (გამყარდა 0.0001 ლარით);
10 უკრაინული გრივნა – 0.6671 (გამყარდა 0.0009 ლარით);
1 აზერბაიჯანული მანათი – 1.6282 ლარი (გამყარდა 0.0023 ლარით);
1000 სომხური დრამი – 7.0625 ლარი (გამყარდა 0.0110 ლარით);
1 შვეიცარიული ფრანკი – 3.1350 ლარი (გაუფასურდა 0.0012 ლარით);
10 ჩინური იუანი – 3.8099 ლარი (გამყარდა 0.0040 ლარით);
100 ინდური რუპია – 3.2377 ლარი (გაუფასურდა 0.0073 ლარით);
10 ისრაელის შეკელი – 7.5223 ლარი (გაუფასურდა 0.0131 ლარით);
100 იაპონური იენი – 1.8367 ლარი (გაუფასურდა 0.0009 ლარით).
მარტის დასაწყისიდან ლარმა, რუსულ რუბლთან მიმართებაში, განიცადა დინამიური გაუფასურება, ხოლო 20 მარტიდან სახეზე იყო გამყარება და დასტაბილურება. კერძოდ, ბოლო 5 ვაჭრობის შედეგად, კონკრეტული დღეებისთვის, კი 100 რუსულ რუბლთან მიმართებაში შემდეგი კურსი განისაზღვრა:
25 მარტი – 3.3069;
26 მარტი – 3.2896;
27 მარტი – 3.2949;
28 მარტი – 3.2976
ლარი ბოლო ვაჭრობაზეც შენარჩუნდა სტაბილური კურსი, მცირედით გამყარდა, 0.0003 ლარით და 29 მარტიდან 3 დღის განმავლობაში, 100 რუსული რუბლი ეღირება 3.2973 ლარი.