მთავარილარის კურსილარის კურსი სხვადასხვა უცხოურ ვალუტასთან მიმართებაში 21-25 ნოემბრის...
ლარის კურსი სხვადასხვა უცხოურ ვალუტასთან მიმართებაში 21-25 ნოემბრის პერიოდისთვის
22 ნოემბერს ბანკთაშორისი ვაჭრობის შედეგად, საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა ლარის ახალი კურსი დაადგინა უცხოურ ვალუტებთან მიმართებაში, რომელიც ძალაში იქნება 23 ნოემბრდან 3 დღის განმავლობაში.
ნოემბერი ლარის კურსის რყევებით დაიწყო, რაც მეტნაკლებად გასულ კვირაშიც იგრძნობოდა. კერძოდ, აშშ დოლართან მიმართებაში ბოლო კვირის 5 ვაჭრობის შედეგად განისაზღვრა შემდეგი კურსი კონკრეტული დღეებისთვის:
19 ნოემბერი – 2.7313;
20 ნოემბერი – 2.7397;
21 ნოემბერი – 2.7484;
22 ნოემბერი – 2.7433.
ლარი ბოლო ვაჭრობაზეც გამყარდა, 0.0049 ლარით და 1 აშშ დოლარი 23 ნოემბრდან 3 დღის განმავლობაში 2.7384 ლარი ეღირება.
თითქმის ანალოგიური სიტუაცია იყო ევროსთან მიმართებაში, უფრო ლარის გამყარების ტენდენციით. კერძოდ ბოლო კვირის 5 ვაჭრობის შედეგად ლარის შემდეგი კურსი განისაზღვრა კონკრეტული დღეებისთვის და 1 ევრო ღირდა:
19 ნოემბერი – 2.8810;
20 ნოემბერი – 2.8942;
21 ნოემბერი – 2.8998;
22 ნოემბერი – 2.8862.
ეროვნული ვალუტა, ევროსთან მიმართებაში, ბოლო ვაჭრობაზე განსაკუთრებით საგრძნობლად გამყარდა, 0.0314 ლარით და 23 ნოემბრდან 3 დღის განმავლობაში 1 ევრო ეღირება 2.8548 ლარი.
ფაქტიურად ანალოგიური სიტუაცია იყო სხვა ვალუტებთან მიმართებაში და ამასთან აღსანიშნავია, რომ ბოლო ვაჭრობაზე ლარი გამყარდა აბსოლუტურად უმრავლეს შემთხვევაში, რიგ ვალუტასთან მიმართებაში, საგრძნობლადაც კი. კერძოდ, ცალკეულ ვალუტასთან მიმართებაში, ლარის შემდეგი კურსი დაფიქსირდა (წინა ვაჭრობის კურსთან შედარებით), რაც იქნება 23 ნოემბრდან 3 დღის განმავლობაში:
1 დიდი ბრიტანეთის გირვანქა სტერლინგი – 3.4293 ლარი (გამყარდა 0.0347 ლარით);
1 თურქული ლირა – 0.0792 ლარი (გამყარდა 0.0002 ლარით);
10 უკრაინული გრივნა – 0.6627 (გამყარდა 0.0017 ლარით);
1 აზერბაიჯანული მანათი – 1.6107 ლარი (გამყარდა 0.0023 ლარით);
1000 სომხური დრამი – 7.4555 ლარი (გამყარდა 0.0133 ლარით);
1 შვეიცარიული ფრანკი – 3.0803 ლარი (გამყარდა 0.0247 ლარით);
10 ჩინური იუანი – 3.7790 ლარი (გამყარდა 0.0096 ლარით);
100 ინდური რუპია – 3.2424 ლარი (გამყარდა 0.0042 ლარით);
10 ისრაელის შეკელი – 7.3575 ლარი (გაუფასურდა 0.0148 ლარით);
100 იაპონური იენი – 1.7741 ლარი (გამყარდა 0.0044 ლარით).
ნოემბერში ლარის მეტნაკლები სტაბილურობის ტენდენცია გამოიკვეთა რუსულ რუბლთან მიმართებაში, რაც ბოლო კვირაშიც გაგრძელდა და სახეზე იყო გამყარების ტენდენციაც. კერძოდ, ბოლო 5 ვაჭრობის შედეგად, კონკრეტული დღეებისთვის, კი 100 რუსულ რუბლთან მიმართებაში შემდეგი კურსი განისაზღვრა:
19 ნოემბერი – 2.7405;
20 ნოემბერი – 2.7332;
21 ნოემბერი – 2.7361;
22 ნოემბერი – 2.7214.
ლარი ბოლო ვაჭრობაზე საგრძნობლად გამყარდა, 0.0595 ლარით და შესაბამისად, 23 ნოემბრდან 3 დღის განმავლობაში, 100 რუსული რუბლი ეღირება 2.6619 ლარი.