მთავარილარის კურსილარის კურსი სხვადასხვა უცხოურ ვალუტასთან მიმართებაში 2-4 ნოემბრის...
ლარის კურსი სხვადასხვა უცხოურ ვალუტასთან მიმართებაში 2-4 ნოემბრის პერიოდისთვის
1 ნოემბერს ბანკთაშორისი ვაჭრობის შედეგად, საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა ლარის ახალი კურსი დაადგინა უცხოურ ვალუტებთან მიმართებაში, რომელიც ძალაში იქნება 2 ნოემბრდან 3 დღის განმავლობაში.
ოქტომბრის დასაწყისიდან ლარის კურსის გამყარების მიმართულებით გამოიკვეთა ტენდენცია უმრავლეს უცხოურ ვალუტასთან მიმართებაში, ზოგ შემთხვევაში საგრძნობლადაც და ახალ ნიშნულზე დასტაბილურდა, ბოლო 2 კვირის განმავლობაში სახეზე იყო ერთგვარი რყევები, გასულ კვირაში კი გაუფასურებას გამყარება მოჰყვა. კერძოდ, აშშ დოლართან მიმართებაში ბოლო კვირის 5 ვაჭრობის შედეგად განისაზღვრა შემდეგი კურსი კონკრეტული დღეებისთვის:
29 ოქტობერი – 2.7255;
30 ოქტობერი – 2.7408;
31 ოქტობერი – 2.7468;
1 ნოემბერი – 2.7427.
ლარი ბოლო ვაჭრობაზეც საგრძნობლად გამყარდა, 0.0163 ლარით დარჩა და 1 აშშ დოლარი 2 ნოემბრდან 3 დღის განმავლობაში 2.7264 ლარი ეღირება.
თითქმის ანალოგიური სიტუაცია იყო ევროსთან მიმართებაში. კერძოდ ბოლო კვირის 5 ვაჭრობის შედეგად ლარის შემდეგი კურსი განისაზღვრა კონკრეტული დღეებისთვის და 1 ევრო ღირდა:
29 ოქტობერი – 2.9484;
30 ოქტობერი – 2.9623;
31 ოქტობერი – 2.9759;
1 ნოემბერი – 2.9810.
ეროვნული ვალუტა, ევროსთან მიმართებაში, ბოლო ვაჭრობაზე საგრძნობლად გამყარდა, 0.0215 ლარით და 2 ნოემბრდან 3 დღის განმავლობაში 1 ევრო ეღირება 2.9595 ლარი.
ფაქტიურად ანალოგიური სიტუაცია იყო სხვა ვალუტებთან მიმართებაში. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ ლარი პრაქტიკულად ყველა შემთხვევაში გამყარდა და რიგ შემთხვევაში განსაკუთრებით საგრძნობლადაც. კერძოდ, ცალკეულ ვალუტასთან მიმართებაში, ლარის შემდეგი კურსი დაფიქსირდა (წინა ვაჭრობის კურსთან შედარებით), რაც იქნება 2 ნოემბრდან 3 დღის განმავლობაში:
1 დიდი ბრიტანეთის გირვანქა სტერლინგი – 3.5203 ლარი (გამყარდა 0.0419 ლარით);
1 თურქული ლირა – 0.0794 ლარი (გამყარდა 0.0007 ლარით);
10 უკრაინული გრივნა – 0.6598 (გამყარდა 0.0055 ლარით);
1 აზერბაიჯანული მანათი – 1.6035 ლარი (გამყარდა 0.0104 ლარით);
1000 სომხური დრამი – 7.0433 ლარი (გამყარდა 0.0421 ლარით);
1 შვეიცარიული ფრანკი – 3.1407 ლარი (გამყარდა 0.0271 ლარით);
10 ჩინური იუანი – 3.8271 ლარი (გამყარდა 0.0258 ლარით);
100 ინდური რუპია – 3.2424 ლარი (გამყარდა 0.0194 ლარით);
10 ისრაელის შეკელი – 7.2811 ლარი (გამყარდა 0.0767 ლარით);
100 იაპონური იენი – 1.7851 ლარი (გამყარდა 0.0133 ლარით).
ოქტომბერში ლარის გამყარების დინამიური ტენდენცია გამოიკვეთა რუსულ რუბლთან მიმართებაში, თუმცა ბოლო 7-8 დღეში სახეზე იყო კონკრეტული რყევები. ბოლო კვირის 5 ვაჭრობის შედეგად, კონკრეტული დღეებისთვის, კი 100 რუსულ რუბლთან მიმართებაში შემდეგი კურსი განისაზღვრა:
29 ოქტობერი – 2.8014;
30 ოქტობერი – 2.8179;
31 ოქტობერი – 2.8298;
1 ნოემბერი – 2.8201.
ლარი ბოლო ვაჭრობაზეც გამყარდა, 0.0358 ლარით 100 რუსულ რუბლზე და შესაბამისად, 2 ნოემბრდან 3 დღის განმავლობაში, 100 რუსული რუბლი ეღირება 2.7843 ლარი.