20 სექტემბერს ბანკთაშორისი ვაჭრობის შედეგად, საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა ლარის ახალი კურსი დაადგინა უცხოურ ვალუტებთან მიმართებაში, რომელიც ძალაში იქნება 21 სექტემბიდან 3 დღის განმავლობაში.
სექტემბრის დასაწყისი ლარის კურსის რყევებით გამოირჩეოდა, თუმცა მეტნაკლებად სტაბილური სიტუაცია იყო, ხოლო თვის შუა პერიოდისკენ უკვე გამოიკვეთა დინამიური გაუფასურების ტენდენცია, რაც ბოლო კვირაშიც გაგრძელდა ზოგიერთ ვალუტასთან მიმართებაში. კერძოდ, აშშ დოლართან მიმართებაში ბოლო კვირის 5 ვაჭრობის შედეგად განისაზღვრა შემდეგი კურსი კონკრეტული დღეებისთვის:
17 სექტემბერი – 2.6985;
18 სექტემბერი – 2.6998;
19 სექტემბერი – 2.7136;
20 სექტემბერი – 2.7236.
ლარი ბოლო ვაჭრობაზეც გაუფასურდა, 0.0041 ლარით დარჩა და 1 აშშ დოლარი 21 სექტემბიდან 3 დღის განმავლობაში 2.7277 ლარი ეღირება.
17 სექტემბერი – 3.0010;
18 სექტემბერი – 3.0060;
19 სექტემბერი – 3.0211;
20 სექტემბერი – 3.0431.
ეროვნული ვალუტა, ევროსთან მიმართებაში, ბოლო ვაჭრობაზე უმნიშვნელოდ, მაგრამ ისევ გაუფასურდა, 0.0010 ლარით და 21 სექტემბიდან 3 დღის განმავლობაში 1 ევრო ეღირება 3.0441 ლარი.
სხვა ვალუტებთან მიმართებაშიც მეტნაკლებად ანალოგიური მდგომარეობა გამოიკვეთა. თუმცა, ასევე, უნდა აღინიშნოს, რომ ბოლო ვაჭრობაზე ლარი გაუფასურდა უმრავლეს შემთხვევაში. კერძოდ, ცალკეულ ვალუტასთან მიმართებაში, ლარის შემდეგი კურსი დაფიქსირდა (წინა ვაჭრობის კურსთან შედარებით), რაც იქნება 21 სექტემბიდან 3 დღის განმავლობაში:
1 დიდი ბრიტანეთის გირვანქა სტერლინგი – 3.6243 ლარი (გაუფასურდა 0.0098 ლარით);
1 თურქული ლირა – 0.0800 ლარი (გამყარდა 0.0001 ლარით);
10 უკრაინული გრივნა – 0.6599 (გაუფასურდა 0.0028 ლარით);
1 აზერბაიჯანული მანათი – 1.6039 ლარი (გაუფასურდა 0.0024 ლარით);
1000 სომხური დრამი – 7.0401 ლარი (გაუფასურდა 0.0096 ლარით);
1 შვეიცარიული ფრანკი – 3.2121 ლარი (გამყარდა 0.0088 ლარით);
10 ჩინური იუანი – 3.8668 ლარი (გაუფასურდა 0.0116 ლარით);
100 ინდური რუპია – 3.2638 ლარი (გაუფასურდა 0.0094 ლარით);
10 ისრაელის შეკელი – 7.2274 ლარი (გამყარდა 0.0216 ლარით);
100 იაპონური იენი – 1.8928 ლარი (გამყარდა 0.0129 ლარით).
17 სექტემბერი – 2.9626;
18 სექტემბერი – 2.9577;
19 სექტემბერი – 2.9547;
20 სექტემბერი – 2.9300.
გარკვეული პერიოდი სტაბილური გამყარების შემდეგ ლარი ბოლო ვაჭრობაზე გაუფასურდა, 0.0173 ლარით 100 რუსულ რუბლზე და შესაბამისად, 21 სექტემბიდან 3 დღის განმავლობაში, 100 რუსული რუბლი ეღირება 2.9473 ლარი.