მთავარილარის კურსილარის კურსი 17-19 ივლისისთვის: ეროვნული ვალუტის გამყარების ტენდენცია
ლარის კურსი 17-19 ივლისისთვის: ეროვნული ვალუტის გამყარების ტენდენცია
16 ივლისს გამართულ ბანკთაშორისი ვაჭრობის შედეგად, საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა ლარის ახალი კურსი დაადგინა უცხოურ ვალუტებთან მიმართებაში, რომელიც ძალაში იქნება შემდგომი 3 დღის განმავლობაში:
აღსანიშნავია, რომ ბოლო რამდენიმე დღის განმავლობაში ლარის კურსის მეტნაკლებად პოზიტიური დინამიკის (მაგ. დოლართან მიმართებაში: 12.07 – 3.1455; 13.07 – 3.1429; 14.07 – 3.1404; 15.07 – 3.143; 16.07 – 3.1386) შემდეგ, გუშინდელი ვაჭრობის შედეგად, ლარი კიდევ უფრო გამყარდა თითქმის ყველა ვალუტასთან მიმართებაში, მათ შორის, ძირითადად გამოყენებად ვალუტებთან მიმართებაში. კერძოდ, 1 ამერიკული დოლარის ოფიციალური ღირებულება გახდა –  3.1221 ლარი, რაც წინა დღის კურსთან შედარებით 0.0165 ლარით არის გამყარებული. ლარის კურსი გამყარდა ევროსთან მიმართებაშიც და 1 ევროს ოფიციალური ღირებულება – 3.6850 ლარი გახდა ანუ წინა კურსთან შედარებით გამყარდა 0.0258 ლარით.
გაგაცნობთ ვაჭრობის შედეგად განსაზღვრულ ლარის კურს ყველა ვალუტასთან მიმართებაში, რომელიც ძალაში იქნება 17-19 ივლისის განმავლობაში: